Ayder Yaylası Gezi Rehberi – Farklı Liste


0

Rize Ayder Yaylası ‘na gittiğinizde yapabileceğiniz tüm etkinlikleri bu yazımızda size aktaracağız. Diğer sitelerden farklı bilgileri mavi renkle daha belirgin hale getireceğiz

Ayder Yaylasına nerede? nasıl gidilir? günübirlik mi yoksa konaklama mı tavsiye edilir? Ayder Yaylasında nerede yemek yenir? Kamping / Camping imkanı var mı? Şenlikler organize ediliyor mu ediliyorsa ne zaman? Ayder Yaylasında neler yapmamız gerekir? ve Ayder Yaylası hakkında fazla bilinmeyen yerler ve deneyimler.

Ayder Yaylası Hakkında Kısa Bilgi

1350 metre yükselikte yer alan Ayder Yaylası, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlıdır. Ayder Yaylasında yaşam 800 yıldan beri devam ediyor. Ayder Kaplıca’nın geçmişi 18. yüzyıla dayanıyor. 1987 yılında Ayder Yaylası turizm bölgesi ilan edilmiştir. Böylece doğal güzelliklerle kaplı Yaylamız turizm ve eğlence merkezi olmuştur. Doğu Karadeniz bölgesi son yıllarda Arap turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir haliyle Ayder Yaylası’da bu durumdan nasibini almıştır. Yaz aylarında ciddi kalabalık olan Ayder Yaylası eğlenceli şenliklere ev sahipliği yapıyor. Ayder Yaylası, ülkemizde doğaya uyum sağlayabilmiş sayılı tatil yapılabilecek yerlerden biridir.

Ayder Yaylası Nasıl Bir Yer?

Ayder Yaylası hakkında kendi düşüncelerimi sizinle paylaşmak istiyorum. İnsanlar Yaylalara kafa dinlemek, şehir hayatından uzaklaşmak ve doğa ile iç içe vakit geçirmek için tercih ediyor. Bende tamamen bu yüzden Ayder Yaylasına çıktım. Ayder Yaylası son yıllarda turizm akımına uğramış.
Güzelim yeri, kıytırık otellerle doldurmuşlar. Herşey karman çorman, kimi ev tahtadan kimi beton kimi sarı kimi kırmızı. Evet belki renkli binalar hoş olabilirdi ama bir bina kuzeye bakarken hemen yanındaki binan Doğuya bakması ne kadar güzel olabilir ki. Tamamen çarpık ve çok düzensiz halde ben pek beğenmedim. Velhasılıkelam civardaki yapılan binaların doğaya entegre edilmeli, bir bütün olarak gözümüze hoş gelmeli.

Ayder Yaylası: Gezilecek , Görülecek Yerler – Kamping İmkanı

Bu durum Ayder Yaylasında bulunan güzelliklere engel mi? Hayır kesinlikle değil. Ayder Yaylasında kabalıktan uzaklaşmak istiyorsanız merkezin 500 metre yukarısı ( yol boyu) daha sakin alanlar mevcut. Yazımıza Ayder Yaylasında gezilecek, görülecek yerleri listeleyelim.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

Ayder Yaylasında Gezilecek / Görülecek Yerler

Ayder Yaylasında neler Yapılır?

Ayder Yaylası hakkında kısa bilgi verdikten sonra Ayder’e çıktığınızda gezip görmeniz gereken yerlerin listesini oluşturduk.

1.Kaplıca

Ayder Yaylasında bulunan kaplıcanın geçmişi 1700’lü yıllara dayanıyor.
Kaplıca tesisi Sağlık Bakanlığı tarafından 19.04.2005 tarihinde yapılan denetlemelerden sonra kaplıcaya resmi işletme izni verilmiştir. Mülkiyeti İl Özel İdare Müdürlüğüne ait olan tesis Ayder Turizm A.Ş. tarafından işletilmektedir. Ayder Kaplıcaları 12 ay hizmet vermektedir

Adres : Ayder Yaylası Orta Ambarlık Mevkii Çamlıhemşin / Rize 
Tel. No : 0 464 657 21 01 
Faks No : 0 464 657 21 02 

Ayder Kaplıca Tesisi Hakkında Kısa Bilgi

Tesisler 3 banyo mevcuttur 1. erkek banyosu, 2. bayan banyosu ile 3. ise özel banyodan oluşmaktadır.

Her bir banyo 24 kişi kapasiteli yıkanma bölümü ve 150 kişi kapasiteli kür havuzundan oluşmaktadır.

Kür Havuzların özellikleri:

 • 12×5 metre ebadında
 • 110 cm. derinliğinde
 • 37 ile 40 derece arası sıcaklık

Ayder Yaylası, kimleri memnun eder, gidildiğinde neler yapılabilir, ne zaman gidilse daha keyifli olur, nerelere gidilir, ne gibi etkinlik veya aktiviteler vardır, bunlardan bahsetmeye devam edelim.

2. Ayder Yaylasında Kamping / Camping

Bana göre Ayder Yaylası çok kalabalık oluyor, hele yaz aylarında Arap istilasına uğruyor. Haliyle Ayder Yaylasının Merkezi baya yoğun oluyor. O yüzden civarda bulunan oteller fiyatları aşırı şişiriyor. Eğer sizde pahalı otel fiyatlarını ödemek istemiyorsanız bizim size tavsiyemiz çadır kurup kamping / camping yapmanız.

Ayder Yaylası Merkez – Kamping / Camping Alanı

Ayder Yaylasında kamping / camping alanı mevcut. Çarşının hemen yakınında bulunan meşhur büyük çimlik alanda ücretsiz çadırınızı kurabilirsiniz. Ayrıca çarşıdan yaklaşık 200 metre yukarıda kamping / camping alanı mevcut oranın giriş ücreti kişi başı 10 ₺’dir. Ama inanın bana yaz aylarında kamping / camping alanı dahi hıncahınç dolu. Şimdi söylediklerime belki inanmaycaksınız ama kamping / camping yapan Araplar vardı.

Tüm bu olumsuzlukları bir kenara bırakarak size vereceğimiz tavsiye ile Ayder Yaylasında muhteşem bir kamping / camping alanı keşfedeceksiniz.

Ayder Yayla – Galer Düzü Kamping / Camping

Ayder Yaylasına yaklaşık 6 kilometre uzaklıkta olan Galer Düzü Kamping alanı. Galer Düzü Kamping alanı dediğimiz yer düz bir alan ve Ayder Yaylasının yoğunluğundan ve karmaşıklığından sıkılan kampçılar burayı keşfetmiş. Harika bir yer.

Ayder Yaylası – Gezilecek Görülecek Yerler – Galler Düzü Doğa Kamping- @Wikiloc

Ayder Yaylasına vardığınızda Galer Düzü’ne nasıl gidebileceğinizi gösteren haritayı sizinle paylaşayım.

Galer Düzün’de bulunan bir kaç tane restoran var, eğer güzel dille rica ederseniz lavabolarını kullanmanıza izin verebilirler.

3.Rize Ayder Yaylası – Gelin Tülü Şelalesi

Ayder Yaylası’nın rengarenk doğası arasında süzülen Gelin Tülü Şelalesi gerçekten görülmeye değer. Şelalenin suyu akarken gelin duvağına benzediği için Gelintülü Şelalesi olarak anılmasını sağlamıştır. Hemen Şelalenin karşısında bulunan butik çay ocağı ve restoranlar mevcut. Kahvaltı eşliğinde güzel manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Ayder Yaylasında keyifli bir tatil yapmayı planlarsanız gezi listenize Gelintülü Şelalesi’ni kesinlikle dahil etmelisiniz. Dahil etmeseniz bile görmeme ihtimaliniz yok çünkü Ayder Yaylasında bulunan çarşının her yerinden neredeyse görülüyor ( bazı binalar önünü kapatmadığı sürece).

Rize Ayder Yaylası – Gezi Rehberi – Gezilecek Görülecek Yerler – Gelintülü Şelalesi

4. Ayder Yaylasında Dereye Girerek Serinlemek

Ayder Yaylası yaz aylarında gerçekten sıcak olabiliyor, insan serinlemek için çareler arıyor. Bende Ayder’in merkezinden biraz uzaklaşarak harika bir yere denk geldim. Derenin ismini bilmediğim için size lokasyonu paylaşacağım. Dereye ayaklarımı soktuğumda kısa bir video çekmiştim onuda sizinle paylaşacağım.


Rize Ayder Yaylası – Gezi Rehberi – Gezilecek Görülecek Yerler – Gelintülü Şelalesi

Ayder Yaylası; eşsiz güzelliğin yanında bu dereye denk gelip serinlemek gerçekten muhteşemdi. Haritada görünmese de paylaştığım yer doğrudur.

5. Ayder Yaylası – Rafting, Zip Line (Ekstrem Spor)

Rafting


Rize Ayder Yaylası – Gezi Rehberi – Gezilecek Görülecek Yerler – Fırtına Deresi – Rafting


Kaçkar Dağları’nın kuzeye, yani Karadeniz’e bakan yamaçlarında yağmur ve kar suları ile beslenen onlarca derenin birleşmesiyle oluşan Fırtına Deresi, debisinin yüksek olması nedeniyle rafting için Türkiye’deki sayılı parkurlardan birine sahip.


Fiyatlar 50TL ile 100TL arasında değişiyor yaklaşık olarak. Fotoğraf çekimleri ve video çekimleri hizmeti veriyorlarsa fotoğraf ve videoları almak için ekstra ücret ödemeniz gerekiyor.


Rize Fırtına Vadisi’nde rafting nerede yapılır?


Rize’de Fırtına Vadisi içinden geçen Fırtına Deresi’nin toplam uzunluğunun 57km olduğu söylense de, rafting parkurları Ayder Yaylası yakınlarındaki Çamlıhemşin civarlarından başlıyor ve Karadeniz’e varmadan uygun bir noktada son buluyor. Tabii ki firmalar tamamen bu yolu katetmiyor, ücrete ve zorluk derecesine göre nehir içinde farklı parkurlar bulunuyor.

https://www.rotasenin.com/firtina-deresi-rafting // Rize’de gezilecek yerler – Ayder Yaylası

Zip Line

Zipline belirli bir noktadan diğer noktaya harneslerini(zırhlı kuşam) ve makaralarını çelik halat üzerine bağlayarak ilerleme şeklidir.

Ayder Yaylasında fazlasıyla yaygınlaşan Zip Line 15 ₺ karşılığında kullanabilirsiniz.

6. Ayder Yaylasında Yöresel Yemekler

Ayder’de de Karadeniz’in bir çok şehrinde olduğu gibi karalahana yemekleri sıkça yapılır. Karalahanadan

 • açık sarma,
 • çohala,
 • guli çorbası,
 • helle çorbası,
 • husli çorbası,
 • lahana dolması,
 • lahana ezmesi,
 • lahana haşlaması,
 • lahana rağtikosu,
 • lahana sarması,
 • lahana yemeği,
 • princili lahana,
 • sarma,
 • vurma lahana gibi toplam 18 türlü yemek vardır.

Ayrıca yöresel hamsi yemekleri de yaylada karşınıza çıkacaktır. Ayder Yaylasına erken saatlerde geldiğinizde ise kahvaltıda sizi mısır unu, tereyağ, koloti peyniriyle yapılan muhlama karşılayacaktır. Yanında ise sıcacık bir Rize çayı. Ben en farklı tatları kahvaltıda tatmıştım. Eğer Ayder Yaylasına giderseniz kesinlikle kahvlatı yapın derim.

Ayder’de yöresel olarak ne yenir diye düşünen tatilciler carmi, kurç ve minci gibi peynirlerin tadına bakabilir, laz böreği gibi eşsiz tatlılarla tanışabilirler. Ayrıca tamamen Ayder Yaylasında hazırlanan Hoşmer tatlısını deneyin derim. Hoşmer tatlısı yoğun bal ve mısır unundan hazırlanır.

Ayder Yaylasına gittiğinizde yöresel tatları denemek istiyorsanız yukarıda listelediğimiz yemekleri tercih etmeye çalışın.

Ayder Yaylasında Salıncak Keyfi

Yazımıza son vermeden önce Ayder Yaylasında bulunan meşhur salıncak hakkında da bilgi vermek istiyoruz. İnstagram’da “Ayder Yaylası” diye arama yaptırdığınızda büyük bir salıncağa denk gelmişinizdir. İşte Ayder Yaylasında bulunan salıncak nerede? hakkında size kısa bilgi verelim. Ayder Yaylasına ulaştığınızda hemen gözünüze çarpacak olan geniş bir çimlik alan var. Çimlik alanın hemen sağında o meşhur büyük salıncağı göreceksiniz. Önünde uzun kuyruklar olsa da biraz beklediğinizde sıra size de gelecektir.


Bu Ayder Yaylası fotoğrafı TripAdvisor’ın izniyle kullanılmıştır


Like it? Share with your friends!

0
admin

3 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Rizede gezilecek yerler yazınızı okuduktan sonra blogunuzu takip etmeye başladım. Karadeniz bölgesinin en güzel yerlerinden birisi olan Ayder yaylasını çok iyi anlatmışsınız. Nasip olursa ilerleyen yıllarda bende bir kaç arkadaşımla beraber kamp için bu bölgede bir araştırma yapacağım. Kamp yerlerinin ücretleride yazınızda yazdığınız gibi ise oldukça makul bence. Özellikle doğası ve güzel manzaraları ile herkesin görmesi gereken yerlerden birisi doğayla iç içi huzurlu ve mutlu.

 2. Ayder yaylası Karadeniz’in incilerinden. Önümüzdeki baharda yapacağımız Karadeniz Turu için araştırma yapıyorum. Ayder Yaylasında Gezilecek Yerler ile ilgili de araştırma yaparken internet sitenizi keşfettim. AYder Yaylasında kamping yapmak için ayrıca zaman ayırmak gerekiyor. BU bahar geleceğimiz ekibin yaş ortalaması biraz yüksek. İlgilerini çekecektir mutlaka. Ayder yaylasının havası bile yeter aslında. Batı Karadenizde 4 yıl kadar görev vapmışlığım ve Karadeniz bölgesinin havasına ve suyuna doymama rağmen Ayder Yaylası diyince içimde bir eksiklik hissediyorum. Mutlaka Geleceğim.

 3. Ayder Yaylası harika bir yer, bir gün bana da Ayder Yaylasında kamping yapmak kısmet olur umarım. Eğer kısmet olur da gelebilirsem Ayder Yaylasındaki gezilecek yerleri de tek tek ziyaret etmek isterim.