Rize’de Gezilecek Yerler Tam Listesi


0

Rize’de Gezilecek Yerler Listesi

Rize’de Gezilecek Yerler

1. Zümrüt Yeşili Yaylalara Yolculuk!

Rize’de gezilecek yerler saymadan önce Rize hakkında kısa bilgi verelim. Doğu Karadeniz Bölgesinde yer alan Rize, zümrüt yeşili yaylalarıyla görülmesi gereken bir ilimizdir. 12 ilçesi olan rize de sırayla gezilecek yerler arasında doğal güzelliğe sahip olan adresler sayılabilir. Karadeniz’e sahili olan il; Trabzon, Bayburt, Erzurum ve Artvin ile komşudur. Karadeniz turlarının olmazsa olmaz tercihlerini oluşturan Rize de gezilecek yerlerin listesi mevsim şartları göz önünde tutularak güncellenebilir.

2. Turizm Potansiyeli Gelişen Rize

 Yerli ve yabancı turistler tarafından yılın 12 ayında ziyaret edilen Rize’de güzel yerler şehrin sahip olduğu turizm potansiyelini geliştirmektedir. Ilıman bir iklime sahip olan bölge 365 gün boyunca yağış alır. Yaz aylarında çok sıcak olan şehir merkezinde halk çareyi rize’nin güzel ve meşhur yaylaları ve milli parklarına çıkmakta bulur. Türkiye’deki ormanların %25’ine ev sahipliği yapan şehirde en sık görülen ağaç türleri arasında; kestane, gürgen, kayın, dişbudak, kızılağaç, çınar ve defne sayılabilir.

            Eşsiz havasını fundalık alanlar ve ucu bucağı görünmeyen ormanlardan alan rize’nin güzel ve meşhur yaylaları yeşilin farklı tonlarını bir arada görmek isteyenlere kucak açar. Bir oksijen deposu olarak tanımlanacak rize’nin tarihi yerleri de ziyaretçi akınına uğrar. rize de sırayla gezilecek yerler dendiğinde akla ilk olarak;

 * Muhteşem doğa

 * Lezzetli yemekler ve

 * Sıcakkanlı insanlar gelir.

 Kış aylarında beyaz örtüyü üzerine çeken rize de sırayla gezilecek yerler ve ormanlar bahar aylarında da bezendikleri çeşitli renklerle özellikle fotoğraf tutkunlarını ağırlar. rize de gezilecek yerlerin listesi hazırlanırken bölgeye yayılan şelaleler, kaleler, yaylalar ve festival alanları unutulmamalıdır. Adrenalin tutkunlarının vazgeçilmezi olan adresler arasında yer alan Fırtına Vadisi ve Palovit Şelalesi rize’de güzel yerler dendiğinde ilk akla gelen lokasyonlar arasında gösterilebilir.

Rize ile Trabzon arasında fazla mesafe olmadığı için Rize’ye gitmişken Trabzon’un da gezilecek yerlerine göz atmak istersiniz:

 Şehrin Gürültüsünden Uzaklaşmak İsteyenlere Eşsiz Bir Tatil Önerisi!

 Sadece kuş sesleri eşliğinde şehrin gürültüsünden uzak bir tatil için rize’nin tarihi yerleri görülerek azalan enerji ve yaşam motivasyonu yeniden depolanabilir.

 * Doğa yürüyüşüne imkan tanıyan rize’nin güzel ve meşhur yaylaları

  * Rafting tutkunlarına kucak açan Fırtına Vadisi

 * Seyrine doyulmayan bir manzaraya sahip olan Palovit Şelalesi ve daha pek çok farklı rize de sırayla gezilecek yerler unutulmaz bir tatil rotası oluşturur.

 Bu harika şehri gezmek isteyenlerin rize de gezilecek yerlerin listesi ve tatil planı yaparken bölge için en az 4-5 günlerini ayırması tavsiye edilir. Kıyı şeridinin uzunluğu ortalama 85 km olan Rize, sahip olduğu falezler ve teraslarla misafirlerini eşsiz manzaranın tadına doyurur. rize de gezilecek yerlerin listesi yapılırken; Ayder, Elevit, Anzer, Çamlıhemşin ve İkizdere Yaylalarına kesinlikle zaman ayrılmalıdır. Yerli ve yabancı turistlerin her sene akın ettiği mekanlar, ülkemizin cennet köşelerini oluşturur.

Rize’de gezilecek yerler detaylı listesi ve rotası. Rize’de gezilecek yerler tarihi yapılar ve merkeze yakın etkinlikler.

 Rize’de Gezilecek Yerler: Yaylalar

View this post on Instagram

Rize de Gezilecek Yerler = Pokut yaylasi

A post shared by Geziom (@geziomcom) on

Rize’de gezilecek Yaylalar

 Karadeniz ikliminin yaşandığı şehrin geneline yeşillikler hakimdir. Bölgeyi ziyaret etmek ve rize’de güzel yerler keşfetmek isteyenler için önerilen sezon yaz aylarıdır. Şehri karış karış gezmek ve doğanın tadını çıkarmak isteyenler rize’nin güzel ve meşhur yaylaları ile turlarına başlayabilirler. Şunu da kesinlikle belirtmeliyiz ki Rize’de gitmek istediğiniz yaylalara istediğiniz arabayla çıkabilirsiniz. Bir çok yaylanın yolu asfalttır.

1. Rize – Kaçkar Dağları Milli Parkı;

Çamlıhemşin ilçe sınırları içinde kalan Milli Park, 51,500 hektarlık alana yayılmıştır. Park sınırları içinde; rize’nin tarihi yerleri, 9 köy ve 33 yayla kalır. Zengin bir doğal bitki örtüsüne sahip olan Dağlar, Fırtına ve Hemşin Deresine de ev sahipliği yapar. Park alanında yaşanan yabani hayvanlar bölgenin değerini artırır. Yerli ve yabancı turistler için rize de sırayla gezilecek yerler dendiğinde akla gelen bölgeye araç girişi vardır. Adrenalin tutkunları Rize’de güzel yerler keşfetmek için yağışların yoğun olduğu dönemlerde rafting, trekking ve dağcılık faaliyetleriyle bölgeyi hareketlendirir. Ayrıca Kaçkar Dağları Milli Parkında kamp ve karavan turizmi için harika olanakları bulunmaktadır.

2. Rize – Anzer Yaylası

sadece Rize’nin değil ülkemizin en önemli coğrafi alanları arasında sayılan Rize’nin tarihi yerleri, İkizdere ilçesine sadece 35 km uzaklıktadır. 1991’li yıllarda turizm bölgesi olarak ilan edilen Anzer, Rize de gezilecek yerlerin listesi yapılırken atlanmamalıdır. Bölgede yetişen endemik türlerin polenlerinden elde edilen Anzer Balı, dünyanın en pahalı balları arasında gösterilir. Doğa yürüyüşü, rafting, fotoğrafçılık ve diğer faaliyetler Rize’nin güzel ve meşhur yaylaları arasında gösterilen Anzer’de en çok tercih edilen organizasyonlar arasında sayılabilir.

3. Rize – Ayder Yaylası;

Rize’de gezilecek yerler: Ayder Yaylası – by pixabay

Bol oksijene sahip olan yayla, Rize’de güzel yerler dendiğinde akla gelir. Bölge sadece Karadeniz için değil ülkemiz için de son derece önemli bir turizm merkezidir. Rize de sırayla gezilecek yerler listesine üst sıralardan dahil olan yayla rengarenk çiçekleri ve muhteşem doğasıyla ünlüdür. Rize’nin tarihi yerleri ve kaplıcalarına ev sahipliği yapan bölge, şifalı sularıyla bilinir. Huzurlu ve sakin bir tatil adresi olan yayla da Karadeniz yemeklerinin eşsiz lezzetleri keşfedilebilir.

Ayder Yaylası hakkında daha detaylı bilgi için paylaştığımız diğer yazımızı okuyabilirsiniz:

4. Sal – Pokut Yaylası

Rize’de gezilecek yerler listeler arasında pek rastlamadığınız bir yayla olabilir. Pokut Yaylası, Ayder Yaylası kadar bilinmemesi sakinliği arayan insanlar tarafından fırsata dönüşüyor,çünkü Yaylalarda belli aralıklarla oluşan yoğunluklar kent merkezini aratmıyor. Dinlenmeye veya huzuru bulmak için tercih edilen yaylalar gürültü, araba sesleri ve insan kalabalığı yüzünden doğanın sesi duyulmaz hale geliyor. Eğer gerçekten sakinliği arıyorsanız Pokut Yaylasını tercih edin. Çamlıhemşin ilçesine 15 km uzaklıkta bulunan yaylanın yüksekliği 2082 metredir. Zengin bitki örtüsüyle gelen ziyaretçilere doğa yürüyüşü, kamping ( camping) ve dinlenmek için ideal bir ortam sunuyor.

Rize’de gezilecek yerler listesi ve rotası Rize yaylarına arabayla çok rahat çıkabilirsiniz. özel araba tercih etmenize gerek yok bütün yollar neredeyse asfaltlı

5. Rize – Rize Ovit Yaylası

Rize’nin en güzel yaylalarından biri olan Ovit Yaylası harika manzaralar ziyaretçilerine sunuyor. Ovit Yaylasının en büyük iki özelliği; Birincisi sıfıra yakın nem oranı olması ve ikincisi de akarsuların ve derelerin yaz kış buz gibi olması. Ovit Yaylası hakkında detaylı yazımız hazırlık aşamasında bittiğinde buradan linkini paylaşacağız.

Rize’de gezilecek Yerler: Tarihi Yapılar

Rize’de gezilecek tarihi yapılar

1. Rize – Çayeli İlçesinde Bulunan Tarihi Kemer Köprü

Yeşiltepe köyü yakınına bulunan, 14 metre yüksekliğinde, 30 metre uzunluğunda ve 2,9 metre genişliğindeki yaklaşık 300 yıllık kemer taş köprü Rize’ye gelen turistlerin bolca fotoğraf çektirdiği bir köprü

2. Rize Kalesi

Kale, şehrin güneydoğusunda 480 m²lik bir alan üzerine kuruludur. 2 ayrı kalelerden oluşur. İç kalenin ( daha eski olan) I. Justinianus(527-565) döneminde, aşağı kalenin ise 13. yüzyıl civarında yapıldığı biliniyor. Kalenin etrafında yapılan düzenlemelerle Rize’ye gelen ziyaretçiler, Rize Kalesine çıkıp yakınında bulunan çay bahçesinde kenti izleme şansı buluyor. Rize’de gezilecek yerler listesine Rize Kalesini de eklemeyi unutmayın.

3. Rize Zil Kalesi

Bölgenin  en dikkate değer eserlerinden birisidir. Kale 1. Derece Arkeolojik sit alanı içerisinde yer almaktadır. İlçe merkezinin 15 km. güneyinde, Fırtına Deresi’nin batı yamaçları üzerine kuruludur. Kalenin üzerinde inşa edildiği sarp kaya kütlesi denizden 750 m, dere yatağından yaklaşık 100 m. yüksekliktedir.

http://www.rizekulturturizm.gov.tr

Rize’de Kano-Rafting İmkanı

Rize’ye gelen adrenalin tutkunu turistler Fırtına Deresinde veya Taşlıdere ve İkizdere de rafting yapma imkanı buluyor. Fırtına Deresi, Kaçkar Dağları’nın Karadenize bakan yamaçlarından çağlayan derelerin birleşmesi ile oluşmuştur, bu nedenle Rize’deki akarsular içerisinde akarsu turizmi açısından en önemlisi sayılır. 

Rize’de Rafting İmkanı

Rize’de gezilecek yerler Rize gezilecek yerler rotası veya listesi Rize ‘de kedin gitmemiz gereken yerler. AAma Rize merkezde nerelere gidebiliriz gibi soruları duyar gibiyim

 Karadeniz’in Mutlaka Görülmesi Gereken Şehri: Rize

 Karadeniz’in mutlaka görülmesi gereken şehri rize de gezilecek yerlerin listesi sadece yaylalarla sınırlı değildir. Adını Rhizios Çayı’ndan alan ve bir çay diyarı olan şehir, 1924 yılında bir Cumhuriyet şehri olarak doğmuştur. Rize de güzel yerler ve Rize’nin tarihi yerleri arasında; kaleler, taş köprüler, tarihi konaklar, ahşap camiler ve değirmenler de sayılabilir. Tarihi öneme sahip Rize Çarşısı ve Rize’nin güzel ve meşhur yaylaları gezildikten sonra eşsiz bir tatilin sonuna gelinebilir.

Rize Yaylarına Arabayla Çıkmak

Rize’de bulunan yaylaların dik yamaçlarına araba dayanabilir mi, bu konuda endişelenmeye değer mi sizce? Arabayla yaylalara çıkmak mümkünmü?

Rize’de eğer yaylaya çıkmak istiyorsanız bir çok insanın yaptığı gibi sizde Gezi turlarını tercih etmek zorunda kalabilirsiniz. Ama bir tura bağlı kalmak istemiyorsanız kendi arabanız veya kiralık bir arabayla rahatlıkla Rize’nin yaylalarına çıkabilirsiniz. Bir çok yaylanın yolları gayet düzgün. Biraz temkinli olmanızı gerektiren kısım virajlar olacaktır. Yaylalara çıkarken bazen sert virajlara denk gelebilirsiniz bu durumda şeridinizden çıkmamaya çalışmanızı tavsiye ederiz.


Like it? Share with your friends!

0
admin

3 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. O değil de şimdi aklıma Antalya köprülü kanyon’da yaptığımız Rafting geldi, su inanılmaz soğuktu, hiç unutamıyorum o suyun soğukluğunu. Rizeliler kısmasın ama ben daha çok Trabzon’da bulunan Sümela Manastırı’nı merak ediyorum. Bir ara Trabzon’lu arkadaşımın yanına gideceğim Sümela Manastırı’nı gezdirmesi için, ne zamandır gel gel deyip duruyor bir türlü yolum Trabzon’a düşmedi.

  2. Rize’de gezilecek yerler hakkında güzel bilgi vermişiniz. Bende acaba Rize’de nerelere gitmeliyim diye düşünüp duruyordum harika olmuş. Ama bu tarz bilgiler bir çok sitede acaba daha farklı bir gezi planı hazırlayabilirsiniz. Mesela Rize merkezde yapabileceğimiz ve gezebileceğimiz yerler. Ayrıca mesela yöreye ait yemekleri nerede tatmamız gerekir. Bu tarz bilgileri de paylaşırsanız seviniriz

  3. Rize ülkemizin en güzel yerleşkelerinden birisi buram buram doğallık kokuyor resmen. Antalyalarda bodrumlarda tatil yapanları anlamıyorum böyle güzelliklerin olduğu bir diyarı seçmeyipte buralara gidiyorlar. Rize’ye 3 kez gittim ama doyamadım çok daha fazla yer gezseydim diyorum her gittiğimde bir araç kiralayacaksın en temizi istediğin yere gidebildiğin çıkabildiğin dereye tepeye heryeri göreceksin. Çay tarlalarının o kokusunu bulutların ucundaki o evleri göreceksin. Sonuç olarak rizede gezilecek yerleri çok güzel çıkartmışsınız hocam elinize sağlık geziye gidecekler için rehber niteliğinde olmuş.