Slovenya’nın Başkenti Ljubljana – Ljubljana’da Gezilecek Yerler


0

Ljubljana’da gezilecek yerler…

Slovenya’nın başkenti Ljubljana olan ve ismi zor okunan ljubljana şehrinin gezilecek yerleri sizin için bir araya getirdik.

Slovenya’nın Başkenti Neresi ve Nerededir?

Slovenya’nın başkenti olan Ljubljana ‘da gezilecek harika yerler var. Slovenya Avrupa Birliği üyesi olduğu için Schengen vizesi ile rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Slovenya başkenti olan Ljubljana o kadar küçük ki bir çok görülmesi gereken yerlere yürüyerek gidebilirsiniz.

Slovenya’nın başkenti nasıl okunur?

Slovenya Başkenti Ljubljana nasıl okunur? = Lub-li-ya-na

2016 yılında European Green Capital Ödülüne sahip Ljubljana şehri yemyeşil görüntüsüyle insana huzur veriyor. Ayrıca Save ve Ljubljana nehirlerin de geçtiği başkent Ljubljana görülmeye ve gezilmeye değer bir şehir.

Slovenya Başkenti Ljubljana’da gezilecek yerler

Slovenya’nın başkenti Ljubljana’da gezilecek yerler hakkında yazımıza başlamadan önce, daha spesifik sorularınız varsa altta paylaştığımız linklerden cevabını bulabilirsiniz.


Slovenya Hakkında Kısa Bilgi? Başkenti?Ljubljana Nerenin Başkenti?
Slovenya Nerede?
Ljubljana’da Konaklama
Slovenya Yıllık Hava Durumu? Ljubljana’da Ne Yenir?
Slovenya Vize İşlemleri Ljubljana’ya Ne Zaman Gidilir?
Slovenya’ya Nasıl Gidilir? Ljubljana’nın Resmi Dili
Slovenya’da uluslararası Fuar ve Festivaller Ljubljana’da Gezilecek Yerler?
Slovenya Para Birimi? Ljubljana Resmi Tatil
Slovenya’da Gezilmesi Gereken Şehirler


Slovenya’nın Başkenti Ljubljana’da Gezilecek Yerler?

Ljubjana’da gezilecek yer pek fazla yoktur, çünkü bir çok Avrupa başkentine göre daha küçük bir şehirdir. Toplam Nüfusu yaklaşık 300.000 civarıdır. Farklı dönemlerde doğa ile uyumlu inşa edilen binalar muhteşem bir görünüşe sahip. Ljubljana’da en çok ziyaret edilen Ljubljana kalesi, Ljubljana Nehri ve üzerinde bulunan Ejderha Köprüsü, Üçlü Köprü, Tivoli Parkı, Çağdaş Slovenya Tarihi Müzesi, Fransız Kilisesi ve ülkenin en eski ve en büyük müzesi olan Slovenya Ulusal Müzesi.


1. Ljubljana Kalesi

Ljubljana’da gezilecek yerler listesinde birinci sırayı Ljubljana kalesine yer verdik. Muhteşem manzarası ile gelen ziyaretçileri büyüleyen kale 375 metre yükseklikte yer alan Ljubljana Kalesi, şehrin doğu kısmında yer alıyor. Mimarisi ile oldukça dikkat çekiyor ve her yıl binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor. Yıl boyunca çeşitli organizasyonlara ev sahipliği yapan kale yeşil bir tepe üzerine kuruldu.11. yüzyılda inşaa edilen kaleye 15. yüzyılda açılır kapanır kapı ek olarak inşa edilmiş sebebi iste Osmanlı İmparatorluğuna karşı korunmak için.

Ljubljana Kalesine ulaşmak için iki yol kullanılıyor. Yürüyerek ya da füniküler hattı ile. Kale içinde yer alan Sloven Tarihi Müzesi, Kukla Tiyatrosu, Aziz George Şapeli ve Gözcü Kulesi turistlerin ilgi odağı oluyor. Kalenin açılır kapanır kapılarının 15. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğuna karşı korunma amacıyla yapıldığı söyleniyor.


Slovenya’nın Başkenti Ljubljana’da gezilecek yerler, Ljubljana Gezi Rehberi- Kale – Ljubljana’da gezilecek yerler

2. Ljubljana Sokakları

Ljubljana’da gezilecek tarihi binalara geçmeden önce Ljubljana’nın sokaklarından bahsetmek istiyorum. Sokaklara inşa edilen binaların yoğunlukla barok ve Art Nouveau tarzındadır. Binaların çoğu farklı renklere boyanmış. “Ljubljana’ya gittiğimizde sokakları mı gezeceğiz?” demeyin, görüntüsü muhteşem. Ayrıca Ljubljana’nın yüzyıllardır süre gelen bir şehirleşme şablonu vardır ve hala o şablona uygun binalar inşa ediliyor. O yüzden sokakları çok düzenlidir.

Slovenya’nın Başkenti Ljubljana’da gezilecek yerler, Ljubljana Gezi Rehberi- Rengarenk Sokakları – Ljubljana’da gezilecek yerler

3. Ljubljana Nehri

2016 yılında Avrupa yeşil şehri seçilmiş Ljubljana şehrinde yapabileceğiniz diğer bir aktivite ise Ljubljana Nehrinde tekne turu yapmak. Tekne turundan önce veya sonrada Ljubljana Nehri boyunca gezinmek ve nehir kenarında bulunan Cafe ve Restoranlarda güzel vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca yaz ve kış aylarında pazar günleri antika pazarı kuruluyor onuda ziyaret edebilirsiniz. Pazar çok geniş bir yelpazeye sahip.


Slovenya’nın Başkenti Ljubljana’da gezilecek yerler, Ljubljana Gezi Rehberi- Ljubljana Nehri


4. Ljubljana Tivoli Parkı

Ljubljana’nın en büyük parkı olan Tivoli, yeşilliği, sakinliği ve huzur veren yapısı ile doğa severlerin beğenisini kazanıyor. Parkın içinde yer alan gül bahçesi, Podturn ve Çekin malikâneleri farklı bir hava yaratırken elindeki balıktan su fışkırtan heykel ise parka şirin bir görünüm katıyor. 17. Yüzyıl Rönesans akımına uygun olarak tasarlanan Podturn Manor, 19. yüzyılda Avusturya İmparatorluğu’nun emri ile baştan sona neoklasik tarzda yenileniyor. Çağdaş Slovenya Tarihi Müzesi olarak fonksiyon gören Çekin Malikanesi ise 1720 yılında barok mimarisi kullanılarak tasarlanıyor. Ayrıca parkta 1880 yılında yapılan bir gölet de yer alıyor. Göletin içinde balıklar ve etrafında kuşlar, Tivoli Parkı’na bambaşka bir ambiyans katıyor.

@sozcu.com.tr

Slovenya’nın Başkenti Ljubljana’da gezilecek yerler, Ljubljana Gezi Rehberi- Ljubljana Tivoli Parkı

5. Ljubljana Preseren Meydanı

Şehrin merkezinde yer alan Preseren Meydanı, en kalabalık yerlerin başında geliyor. Meydanın en gösterişli yapısı Fransizkan Kilisesidir. 1646 yılında inşa edilen kilise Fransizkan tarikatına uygun olarak pembe rengine boyanıyor. Meydana ismini veren ünlü şair France Preseren’in heykeli meydanın ortasında yerini alıyor. Heykelin hemen arkasında. Ayrıca Ulusal Kütüphane’ye ve Zale Mezarlığı’na da ev sahipliği yapıyor. Sokak sanatçılarının bulunduğu ve birçok organizasyon düzenlenen meydan, kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerdir.


Slovenya’nın Başkenti Ljubljana’da gezilecek yerler, Ljubljana Gezi Rehberi- Ljubljana Preseren Meydanı

Ljubljana’da Festivaller

Ljubljana’da yılda 10.000 fazla kültürel etkinlikler organize ediliyor. Hatta Ljubljana’ya gittiğinizde turizm ofisinden festivallerle ilgili broşür almayı unutmayın her gün farklı farklı yerlerde etkinlikler düzenleniyor. Ljubljana’da düzenlenen önemli 4 festival

  • 1. Ljubljana Maratonu
  • 2. Ljubljana Film Festivali
  • 3. Ljubljana Jazz Festivali
  • 4. Ljubljana Geleneksel Festival

Böylelikle “Ljubljana Gezilecek Yerler” yazımızın sonuna geldik. Eğer aklınıza takılan sorular varsa yorum kısmından bizlere ulaşabilirsiniz, severek yardımcı olmaya çalışırız


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir