Trabzon’da Gezilecek Yerler – Tam Liste – Görülecek Yerler


0

Trabzon’da gezilecek görülecek yerleri geziom.com farkıyla sizlere sunacağız. Yazımızda; Trabzon nerede? Trabzon’da gezilecek görülecek yerler neler? Trabzon’da tatil yerleri? Trabzon mutfağını yöresel ellerden tadabileceğiniz mekanlar? Trabzon’a has yemekler neler? Trabzon’da Camping imkanı var mı? varsa neresi? Trabzon’un güzelliklerini görmek için yapabileceğiniz etkinlikler? Trabzon’u en iyi anlatan ve gezdiren tur rehberleri. Trabzon’da hangi otelde kalsam? Günü birlik veya hafta sonu Trabzon gezilir mi? Trabzon’un en güzel yaylaları nerede? Trabzon’da denize girmek için en güzel plaj neresi? gibi sorulara bu yazımızda cevap vereceğiz.

Trabzon’da nereler gezilir hakkında pek bilginiz yoksa bu yazıyı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz. Eksiksiz “Trabzon Gezi Rehberi” başlıyor:

Trabzon Nerede?

Trabzon, Karadeniz’in doğusunda bulunan bir ilimizdir. Komşu iller: Rize, Giresun, Bayburt ve Gümüşhane.

Trabzon’da 2018 yılının verilerine göre nüfusu: 792,862 kişidir bunun %50,7 Kadın – %49,3 Erkekten oluşmaktadır.

Trabzon’da kış aylarında %51 civarında nem oranı vardır, yaz aylarında ise bu nem oranı %77’ye kadar çıkmaktadır. %77 nem oranını anlamak için size şu şekilde ifade edelim, duş alıp dışarı çıktıktan 3-5 dk. sonra vücudunuzun yeniden yapış yapış olmasına neden oluyor. Trabzon’a gezmeye gittiğinizde bolca su tüketmeye çalışın.

Trabzon ve Turizm

Trabzon yeşille mavinin buluştuğu ve harmanlandığı en güzel illerimizden biridir. Doğası bozulmamış yemyeşil dağ manzaraları ile görenleri hayran bırakıyor. Deniz, balık, sahil boyu tekneler, ve deniz üzerinde gün batımı manzarası. Bunlar Trabzon’da yaşamın bir özeti..
Trabzon’u son 10 senede çok sayıda turist ziyaret etmeye başladı. Turistlerin neredeyse %80’i Araplar olduğunu söyleyebiliriz. Yaz aylarında Trabzon’a gittiğinizde sağınızda solunuzda bolca Arap görebilirsiniz. Şöyle bir düşününce kendi ülkeleri güneş altında kavrulduğunu o yüzden Trabzon’un yemyeşil dağlarına ve mavi denizine bağlanmalı gayet anlaşılır.

Trabzon Kalesi’nin etekleri dev bir park alanına dönüştürülmüş. Surların çevresindeki düzenleme çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Ortahisar Projesi ise gerçekten heyecan verici. Kanuni Sultan Süleyman’ın doğup büyüdüğü Ortahisar Mahallesi, üzerindeki 140 kadar tarihî evin restore edilmesiyle bir kültür adasına dönüştürülecek. 

Turizmin önem verdiği değerlere sahip çıkarak, doğa ya tarihi özelliklerine sahip çıkarak gelişen Trabzon, önümüzdeki yıllarda daha çok turist tarafından ziyaret edileceği kesin.

Trabzon Yaylaları Değerleniyor

Trabzon’da bulunan yaylalarda yaşayan yerel insanlar turist akımını fırsat bilip yaylalarda kalacak pansiyonlar ve etkinlikler organize etmeye başladılar. Eskiden sadece yerel insanlara hitap eden ve bilinen organizasyonlar, reklam çalışmalarıyla gelen turistlere de duyurulmaya başladı. Yaylalara değinmişken gezilecek yaylaları size listeleyelim.

Trabzon’da Gezilecek Yerler

1. Trabzon’un Yaylaları

“Karadeniz Yaylaları” diye bir tabiri hepimiz duymuşuzdur değil mi? Şehir hayatından uzaklaşıp, temiz oksijen solumak ve doğa ile iç içe yaşamak için tercih edilen yaylalar.

Özellikle yaz aylarında yüksek nem ve sıcağa karşılık; yaylalarda
zengin ormanları, krater gölleri, ırmakları, coşkun dereleri, peyzaj görüntüleri, dağ ve doğa yürüyüşleri, rafting, kano ve kış sporları, av ve olta balıkçılığı, çim kayağı, şifalı suları, yöresel yemekleri, halkın kültürel yaşantısı gibi değerleri ile önemli bir potansiyel oluşturmaktadır.  Yaylaya çıkmak çok eskilerden beri gerçekleşmektedir. Yöre kültüründe bu geleneğin en belirgin ifadesi olarak her yıl yaylalatda şenlikler düzenlenmektedir. Kadırga Yaylası Otçu Haftası Şenliği, Şalpazarı Geyikli Beldesi Sis Dağı Şenlikleri, Akçaabat Hıdırnebi Yaylası Şenliği, Maçka Lişer Yaylası Soğuksu Şenliği, Vakfıkebir Karadağ Yaylası Şenlikleri düzenlenen bu şenliklerden bazılarıdır. 

Yaylalarımız yerli ve yabancı ziyaretcileri büyüleyecek güzellikte yayla evlerine sahip olup, nemi seven çiçek ve bitkilerle süslüdür. Dağlardan çıkan akarsular denize kavuşmak için adeta coşar gider. Yeşil ve mavinin böylesine mükemmel ve göz kamaştırıcılığı tabiatın anlatılması zor güzelliğini dinlenme, gezi, spor imkanları kentimizin turizm gerçeğine uygun turizm şekli olan yayla turizminin doğal olarak gelişmesine ve ilgi görmesine sebep olmuştur. Böylesine görülmeye ve yaşanmaya değer olan yaylalarımıza son yıllarda artan ilgi nedeniyle her yıl gelen binlerce insanın konaklama, yeme-içme ihtiyaclarını karşılayabilmeleri için sosyal tesisler mevcuttur.

www.trabzon.gov.tr

1.1 Trabzon – Akçaabat – Karadağ Yaylası

1946 metre yükseklikte bulunan Karadağ Yaylası, çok sakin ve çoğunlukla yerel halk tarafından tercih edilen bir yayladır. Eğer kalabalık ortamlardan uzak durmak istiyorsanız Karadağ Yaylasını ziyaret edebilirsiniz. Trabzon’a gezmeye veya camping yapmaya gelenler Karadağ yaylasına çıkıp müsait bir yere çadırını kurup geceyi orada geçiriyor. Bölgede, fırın, bakkal, hediyelik eşya stantları ve alt yapı hizmetleri bulunmaktadır. Yalnız Karadağ Yaylasında bulunan bakkalın sunduğu kısıtlı imkanı göz önünde bulundurarak önemli ihtiyaçlarınızı şehir merkezinden temin etmeniz gerekebilir. Karadağ yaylası öyle temiz oksijene sahip ki, akciğer tedavisi görmüş insanlar bu yaylayı “doğal tedavi” olarak tercih ediyor. Trabzon’da gezilecek yaylalar arasında bulunan Karadağ Yaylasından bir kaç kare:

tr.foursquare.com

Trabzon’da gezilecek yerleri geziom.com farkıyla sizlere sunacağız. Yazımızda; Trabzon nerede? Trabzon’da gezilecek görülecek yerler neler? Trabzon mutfağını yöresel ellerden tadabileceğiniz mekanlar? Trabzon’a has yemekler neler? Trabzon’da tatil yerleri Trabzon’da Camping imkanı var mı? varsa neresi? Trabzon’un güzelliklerini görmek için yapabileceğiniz etkinlikler? Trabzon’u en iyi anlatan ve gezdiren tur rehberleri. Trabzon’da hangi otelde kalsam? Günü birlik veya hafta sonu Trabzon gezilir mi? Trabzon’un en güzel yaylaları nerede? Trabzon’da denize girmek için en güzel plaj neresi? gibi sorulara bu yazımızda cevap vereceğiz.

1.2 Trabzon – Araklı – Yılantaş Yaylası

Trabzon’a 64  İlçe merkezine 33 km mesafede bulunan yayla 10 km’lik bir stabilize yolla Yeşilyurt Beldesi’ne bağlanır. Zengin otsu bitkilerle kaplı olan yaylalarda doğa yürüyüşü, bitki inceleme, kuş gözlemleme bisiklet turları yapma olanağı vardır.   Turistik bakımından pek tercih edilmiyor, dolayısıyla civarda pansiyon veya otel bulmakta zorlanabilirsiniz. “Günübirlik” diye tabir ettiğimiz bir gezi yapabilirsiniz. Ayrıca her yıl 25 Ağustos da Yayla şenliği organize ediliyor. İşte size Karadeniz Yaylalarından olan Yılantaş Yaylası:

tr.foursquare.com

Ayrıca Youtube de bulunan kısa bir video var onu da paylaşmak istedik: (Video kalitesi kötü olmasına rağmen manzaranın güzelliği hissedeceksiniz)

Araklı – Yılantaş Yaylası

Trabzon’da gezilecek yerleri geziom.com farkıyla sizlere sunacağız. Yazımızda; Trabzon nerede? Trabzon’da gezilecek görülecek yerler neler? Trabzon mutfağını yöresel ellerden tadabileceğiniz mekanlar? Trabzon’a has yemekler neler? Trabzon’da Camping imkanı var mı? varsa neresi? Trabzon’un güzelliklerini görmek için yapabileceğiniz etkinlikler? Trabzon’u en iyi anlatan ve gezdiren tur rehberleri. Trabzon’da hangi otelde kalsam? Trabzon’da tatil yerleri? Günü birlik veya hafta sonu Trabzon gezilir mi? Trabzon’un en güzel yaylaları nerede? Trabzon’da denize girmek için en güzel plaj neresi? gibi sorulara bu yazımızda cevap vereceğiz.

1.3 Trabzon – Maçka – Çakırgöl Yaylası 

Trabzon’da gezilecek yerler listemizde Çakırgöl Yaylasına yer verdik Maçka–Meryemana yolunu takiben Altındere Vadisi Milli parkından yaklaşık 20 km lik bir toprak yolda ilerledikten sonra ulaşılabilir. 2500 m. yükseklikteki Çakırgöl Yaylası kayak merkezi çalışmaları bulunmakta. Sümela Manastırına yakın olmasıyla bilinen Çakırgöl Yaylası ileride turistlerin cazibe merkezi haline gelecek. Şuan yol çalışmaları bitmek üzere, doğu Karadeniz bölgesinde en büyük kayak merkezi yapımı için 2019 yılında “Yap-İşlet-Devret” modeliyle ihaleye sunulması bekleniyor.

Trabzon’da Gezilecek Yerler – Çakırgölü – kaynak www.fousquare.com

Trabzon’da gezilecek yerleri geziom.com farkıyla sizlere sunacağız. Yazımızda; Trabzon’da gezilecek görülecek yerler neler? Trabzon mutfağını yöresel yemekleri tadabileceğiniz mekanlar? Trabzon’a has yemekler neler? Trabzon’da Camping imkanı var mı? varsa neresi? Trabzon’un güzelliklerini görmek için yapabileceğiniz etkinlikler? Trabzonda tatil yerleri. Trabzon’u en iyi anlatan ve gezdiren tur rehberleri. Trabzon’da hangi otelde kalsam? Günü birlik veya hafta sonu Trabzon gezilir mi? Trabzon’un en güzel yaylaları nerede? Trabzon’da denize girmek için en güzel plaj neresi? gibi sorulara bu yazımızda cevap vereceğiz.

1.4 Düzköy (Haçka Obası) Yaylası

Temmuz ayının üçüncü Cuma günü Kadırga, 14 Ağustos’ta ise Karaabdal şenliklerinin yapıldığı yaylada, Haçkalı Baba Türbesi ilgi çekmektedir. Mevcut pansiyonlarda konaklanabilir. Her türlü yeme içme imkânı bulunmaktadır. 

1.5 Trabzon – Akçaabat – Hıdırnebi Yaylası

Trabzon’un köftesi ile meşhur ilçesi Akçaabat yaylalarından biri olan Hıdırnebi Yaylası, bölgede en tanınmış ve meşhur yaylalarından biri olma özelliğine sahip. Karadeniz’in eşsiz doğal güzelliklerinden bir kesit sunan Hıdırnebi Yaylası yöre halkı tarafından “Dernek Çimeni” olarak da anılıyor.

www.gezipedia.net

Hıdırnebi yaylasının güzel bir tanıtım videosu bulduk onu da sizinle paylaşalım.

1.6 Kadırga Yaylası 

Kadırga yaylası, Tonya’ya 24 km. mesafedeki Erikbeli’nin 14 km. doğusuna düşer. Yayla, 2300 m. yükseklikte olup, ağaç yetişme sınırının üzerindedir. Her yıl temmuz ayının üçüncü cuma günü kutlanan Kadırga Şenlikleri’ne on binlerce kişi katılmaktadır. Halk oyunları gösterileri, yarışmalar, davul zurnalı eğlenceler sırasında tonlarca et, ekmek ve yayık ayranı tüketilen Kadırga Şenlikleri büyük bir pazara, panayıra benzemektedir.

1.7 Trabzon – Maçka – Kulindağı Yaylası 

Kulindağ Yaylası “Günübirlik” ziyaret edebileceğiniz bir yayla. Ladin, sedir, gürgen ağaçları, mor renkli orman gülü ve sarı renkli zifin  çiçekleri ile kaplı yaylada elektrik ve su hizmetleri bulunur. Yayla, Yeşilyurt ve Örnekalan köyü halkınca mezra olarak kullanılmaktadır.

1.8 Trabzon – Maçka – Kiraz Yaylası 

1850 m. rakımlı yaylada altyapı hizmetleri tamamlanmış olup, çim kayağı yapılabilir. Çim kayağı nedir? nasıl yapılır? diye düşünüyorsanız yazının hemen altına örnek bir video koyacağız. Eğer Kiraz Yaylasına geri dönecek olursak, Temmuz ayının üçüncü cuma günü “Ayeser Şenlikleri” kutlanmaktadır. Elektrik, PTT ve çeşme gibi altyapıya sahip yaylada, bakkal, kır kahvesi, kasap, et lokantası hizmet vermektedir. Hamsiköy ve Gürgenağaç köylerinde pansiyonlar mevcut olup, her türlü ihtiyaç yayladaki alışveriş yerleri ve lokantalardan karşılanabilmektedir.

1.9 Trabzon – Çaykara – Sultanmurat Yaylası

Trabzon-Çaykara-Ataköy yolu üzerinde ve yaklaşık 105 km. mesafede olan Sultanmurat Yaylası 2000 rakımındadır. Trabzon’da kamping yapmak isteyenler icin uygun şartları sağlayan Sultanmurat Yaylası, orman sınırı üzerinde bulunan yaylada elektrik, su, telefon, WC, bakkal, manav, fırın, kahvehane, cami, küçük otel ve pansiyonlar mevcuttur. Altyapı ve sosyal yapılar mevcuttur. Ayrıca yaylada yüz yatak kapasiteli otel, restoran ve diğer yan üniteleriyle ziyaretçilerin konaklama, yeme-içme hizmetleri karşılanmaktadır. Her yıl 20 Ağustos’ta “Yayla Ortası Şenlikleri” ve Her yıl 23 Haziran tarihinde, 1916 yılında Ruslara karşı savaşan ve 1 subayla 70 er şehit veren, yaylada “Şehitleri Anma Günü” kutlanır. Ayrıca IV. Sultan Murat’ın İran üzerine 1635 tarihinde yapmış olduğu ikinci seferi dönüşünde Trabzon’a inerken cuma namazı kıldırdığı yer ve hutbe taşının bulunduğu Sultanmurat Yaylasına tarihi bir anlam kazandırmaktadır. 

1.10 Trabzon – Tonya – Sisdağı Yaylası

Tonya’ya 24 km. mesafedeki Erikbeli Turizm Merkezi’nden sonra kuzeybatıya 25 km. toprak yolla Sis dağı yaylasına ulaşılır. 1550 m. yükseklikteki yaylada kısmen altyapı hizmetleri getirilmiştir. Bakkal, kasap ve kır kahvesi bulunabilir. Her yıl Temmuz ayının üçüncü cumartesi günü Sis Dağı Şenlikleri yapılmaktadır. Sisdağı Yaylasında camping (kamping) alanı olmasa da ekstrem kamping sevenler bu yaylayı tercih ediyor.
Konaklama için kamp malzemeleri getirilmelidir. Ancak yayladan temel ihtiyaç malzemeleri karşılanabilir.

Trabzon’un en güzel 10 yaylasını sizinle paylaştık. Artık Trabzon gezinizde en az bir yaylaya gidersiniz diye ümit ediyoruz. Ayrıca her yaylanın farklı zamanlarda şenlikleri vardır. Şenlikleri merak ediyorsanız “Trabzon’da Yayla Şenlikleri Takvimi” yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Peki Trabzon’da gezilecek tarihi yerler yok mu? tabiki de var. Şimdi sizlere Trabzon’da gezilecek tarihi yerlerin listesini hazırladık:

Trabzon’da Gezilecek Tarihi Yerler

1.1 Trabzon Sümela Manastırı

Trabzon’da gezilecek tarihi yerler listesinde ilk sırayı Sümela Manastırına verdik. Sarp kayalıkların üzerine kurulan manastır görenleri şaşkına çeviriyor. 375-395 yılları arasında inşaa edilen bu manastırın tasarımı,
mimarlık ve işçilik açısından nasıl yapıldığı düşüncesi hala akıllarda soru işaretidir. Trabzon’da bulunan Sümela Manastırı UNESCO Dünya Miras Listesi’ne önerilecek adaylar arasında yer almaktadır.

Trabzon’da gezilecek yerler

1.2 Trabzon Ayasofya Müzesi

Fatih Sultan Mehmet’in 1461 yılında Trabzon’u fethini takiben yapı, camiye çevrilmiş ve vakıf eser olmuştur. Trabzon’da gezilecek yerler; Ayasofya Müzesi

Trabzon’da gezilecek tarihi yerler

1.3 Trabzon Kalesi

View this post on Instagram

#trabzonkalesi #gezelimgörelim

A post shared by selcukünigezikolik (@selcukunigezikolik) on

Trabzon’da gezilecek yerler

1.3 Trabzon Atatürk Köşkü

Trabzonda Gezilecek Yerler

1.4 Trabzon Vazelon Manastırı

Trabzon’da gezilecek yerler arasında çok sayıda tarihi ibadethane bulunmaktadır. Bu dini yapılardan bir tanesi de Maçka’da bulunan Vazelon Manastırı’dır. Trabzon’a gezi planladıysanız, Trabzon’da gezilecek yerler listenize Vazelon Manastırı’nı da eklemeyi unutmayın.

Trabzon’da gezilecek tarihi yerler

1.5 Trabzon Peristera Manastırı

Manastır 752 yılında 250 metrelik bir kayanın üzerine inşaa edilmiştir. Temiz havası ve eşsiz manzarasıyla Trabzon’a gelen turistlerin oldukça yoğun ilgi gösterdiği yerlerden biridir.

1.6 Trabzon Bedesten Çarşısı

1.7 Trabzon ST.ANNA Kilisesi

Trabzon’da bulunan ve ayakta kalan en eski kiliselerden biridir. 7. yüzyılda inşa edilmiş yapı; üç nefli ve üç apsisli bir bazilikadır ve yapının içerisinde fresk kalıntıları bulunmaktadır.

Trabzon’da gezilecek tarihi yer St.ANNA kilisesi – haberler.com

Trabzon’da bir tarihi yerler var, biz aralarında en çok bilinenleri sizler için listeledik. Eğer sizin bildiğiniz farklı tarihi yapıtlar varsa yorum yazarsanız seviniriz. Şimdi Trabzon’da gezilecek yerler yazımızı Trabzon’da bulunan gölleri paylaşacağız.

Trabzon’da Görülmeye Değer Göller

1.1 Trabzon Uzungöl

Uzungöl’de trekking, kuş gözlem, botanik amaçlı turların yanı sıra daha yükseklerdeki dağların arasındaki göllere veya yakınlardaki köylere geziler düzenleme olanağı vardır. Ayrıca son bir kaç yıldır paraşüt yardımıyla Uzungöl’ü tepeten izleyebilirsiniz. Trabzon’u gezerken ekstrem sporları denemelisiniz.

Trabzon’da gezilecek göller Uzungöl

1.2 Trabzon Sera Gölü

Trabzon – Akçaabat üzerindeki güze manzaralı bir göl. göl kenarındaki restoran’a gidip göl kenarında herhangi bir masaya oturduğunuz anda, ördekler büyük bir hevesle masanızın alt kısmına geliyorlar. Trabzon’da gezilecek/ görülecek göller arasında bulunan Sera Gölü fotoğraf makinanız ile çok güzel sahneler yakalayabileceğiniz doğal oluşum.

Trabzon’da gezilecek yerler

1.3 Trabzon Balıklı Gölü

Trabzon’da bulunan Balıklı Gölü diğer göller gibi görülmeye değer. Akçaabat – Düzköy yolundan Hıdırnebi yaylasına giden yol üzerinde bulunur. Yaz aylarında Trabzon’a gelen turist ve yerel halk Balıklı gölün etrafını piknik ve dinlenmek için kullanır.

Trabzon’da gezilecek ve görülecek Göller

Böylelikle Trabzon’da bulunan önemli gölleri de listelemiş olduk. Eğer Trabzon’a giderseniz bu gölleri kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Göllerin civarında konaklamak yerine günübirlik gidilip görülmesi daha iyi bir seçenek olacaktır.

Evet geldik son listemize Trabzon’da görmeniz gereken mağaralar. Mağaralar listemizi hazırladıktan sonra yazımız bitecek.

Trabzon’da Ziyaret Etmeniz Gereken Mağaralar

1.1 Trabzon – Çal Köy Mağarası

Bu mağara dünyanın en uzun ikinci mağarası olarak biliniyor

Trabzon’da gezilecek Mağaralar

1.2 Akarsu Köyü Mağarası

Mağara, Trabzon’un Maçka ilçesinin Akarsu köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Büyük bir mağaradır. Eskiden yerleşim yeri olarak kullanılan mağara, içinde bulunan kalıntılardan anlaşılmaktadır. Söylentilere göre içerisinde 72 oda mevcuttur. 

http://www.trabzonkulturturizm.gov.tr

Trabzon’da gezilecek yerleri geziom.com farkıyla sizlere sunacağız. Yazımızda; Trabzon nerede? Trabzon’da gezilecek görülecek yerler neler? Trabzon mutfağını yöresel ellerden tadabileceğiniz mekanlar? Trabzon’a has yemekler neler? Trabzon’da Camping imkanı var mı? varsa neresi? Trabzon’un güzelliklerini görmek için yapabileceğiniz etkinlikler? Trabzon’u en iyi anlatan ve gezdiren tur rehberleri. Trabzon’da hangi otelde kalsam? Trabzon’da tatil yerleri? Günü birlik veya hafta sonu Trabzon gezilir mi? Trabzon’un en güzel yaylaları nerede? Trabzon’da denize girmek için en güzel plaj neresi? gibi sorulara bu yazımızda cevap vereceğiz.

Eğer bildiğiniz ve bizimle paylaşmak istediğiniz yerler var ise yorum kısmına ekleyebiliriz. Elimizden geldiğince en çok ilgi gören yerleri ve hala keşfedilmeyi bekleyen doğa güzellikleri sıralamaya çalıştık.


Like it? Share with your friends!

0
admin

5 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. elinize sağlık çok güzel detaylı görselli bir paylaşım olmuş trabzona 5-6 kez gittim fakat saydığınız her yeri gezemedim tekrar gidersem çok faydalı olacak.Saygılar.

  2. Trabzon ile ilgili oldukça detaylı bir yazı olmuş. Sümela manastırına gitmiş ve çok etkilemiştim. Belki görülecek çok birşey yok zamanla yok olmuş ama o günleri düşünmek ve hayal etmek bile çok etkileyici

  3. Çok çok çok severim Trabzon’u, benim için yeridir. Ayrıca bloğumda yaptığınız güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim 🙂

  4. Yazmış olduğunuz makale çok hoşuma gitti. Akıcı bir dil ile yazmışsınız. Film ve dizi izleyerek yorumlarınızı
    makale olarak yazabilirsiniz. Bunun için tabi film izlemeniz gerekiyor 🙂 Dilerseniz film izlemek için sitemize
    göz atabilirsiniz.

    https://www.filmfullizlehd.net