Transit Vize İsteyen Ülkeler

10
11884

Transit Vize İsteyen Ülkeler

Aktarmalı uçuşlarda en dikkatli olman gereken konu transit vize isteyen ülkelerdir.

Vizeli veya vizesiz herhangi bir ülkeye aktarma yaparak uçtuğun zaman; aktarma yaptığın ülke transit vize istiyorsa, vizen olmaması durumunda ülkene tekrar iade edilirsin.

Türkiye’den transit vize isteyen ülkeler hangileridir?

ÜlkeAçıklama
AlmanyaSchengen vizen varsa transit vize almana gerek yok
Çek CumhuriyetiSchengen vizen varsa transit vize almana gerek yok
İsviçreSchengen vizen varsa transit vize almana gerek yok
YunanistanSchengen vizen varsa transit vize almana gerek yok
İngiltereMutlaka transit vize alınmalı
KanadaMutlaka transit vize alınmalı

Örneğin; vizesiz ülkelerden biri olan Japonya‘ya giderken, Almanya aktarmalı uçak bileti aldın ve hiç vize başvurusu yapmadan yola çıktın. Almanya Türkiye’den transit vize isteyen bir ülkedir ve ülkeye giriş yapmasan bile havaalanından geçiş yapmana izin vermez, seni Türkiye’ye iade eder.

Transit vize nasıl alınır?

Transit vize evrakları için “hemen hemen normal vize başvurusunun aynısı” diyebiliriz. Eğer bu ülkelerin vizeleriyle uğraşmak ve zaman kaybetmek istemiyorsan aktarmalı uçak bileti alırken bu 6 ülkeye dikkat etmen gerekiyor. Yine de genellemek gerekirse transit vize almanız için gerekli belgeler:

 • En az 3 ay daha geçerli (1 yıl tavsiye edilir) ve en az 2 boş sayfası bulunan pasaport. (Pasaport Nasıl Alınır?)
 • Son 6 ayda çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış transit vize başvuru formu
 • Gerekliyse ziyaret edilecek ülkenin vizesi (Vize İçin Gerekli Evraklar)
 • Gidiş-Dönüş uçak biletleri
 • Seyahat sigortası

10 YORUMLAR

 1. Andorra’ya gideceğim. Bu ülke bizden vize istemiyor ancak ya Fransa’ya ya da ispanya’ya uçakla gelip kara yoluyla devam edeceğim. Diyelim Fransa’ya bir uçak bilet aldım. Fransa’dan Andorra’ya da otobüs bileti. Havalimanından çıkabilir miyim?

 2. Eşimle birlikte vize almadan Hırvatistan’a turistik geziye gidebilir miyim? Oradan diğer ülkelere (örnek: Sırbistan, Bosna Hersek veya Kosova) günü birlik gezmeye gidebilir miyim? Veya Sırbistan’a gidip oradan Hırvatistan’a Macaristan’a geçebilir miyim?

 3. 2012 Amerika’ya gittim, pasaport ve Amerika vizem ile. Frankfurt aktarmalıydı, transit vizem yoktu. Hiçbir sorun yaşamadan geçtim? Tekrar gideceğim de Frankfurt aktarmalı, yeni bir yasa falan mı? Almanya için soruyorum.

  • Geçtiğimiz günlerde Facebook’ta bir grupta biri benzer bir problem yaşadı. Almanya’dan geri Türkiye’ye döndü maalesef. Aslında her şey vize memurlarının elinde olduğu ve çok esnetilebildiği için kesin bir şey söyleyemem. Ama normalde Amerika vizeli Frankfurt aktarmalı gidiyorsanız ve Schengen’iniz yoksa Almanya sizi geri çevirebilir.

 4. İstanbul’dan Londra aktarmalı Meksika’ya gidiyorum. Transit vize almadan gidiyorum. Londra’ya indiğimde bir sorun olur mu? Yani uçuşum devam eder mi Meksika’ya?

 5. Merhaba. Benim Belarus’tan Sırbistan’a uçuşum olacak. 2 saat Letonya (Riga), 2 saat de İsveç (Arlanda) aktarmam var. Havaalanı değişimi yok, bilet tek firmadan. Benden İsveç ya da Letonya transit vize ister mi?

YORUMLAR / GEZİ NOTLARI